Sveriges ekonomi fortsätter att uppvisa svag tillväxt, vilket gör den nuvarande konjunkturnedgången mer långvarig än de som följde finanskrisen 2008 och pandemin 2020. I Västerbotten uppger fler företag än färre att försäljningsvolymen och antal anställda är lägre än för 12 månader sedan. Det visar Svenskt Näringslivs konjunkturrapport för februari månad.
Lågkonjunkturen har varit långdragen och för Sverige som helhet är det tio kvartal i rad där företagen upplever att det går sämre än i ett normalläge.
– Det är tydligt att lågkonjunkturen har bitit sig fast och att det är ett tufft läge för många företag. Nu behövs en ansvarsfull avtalsrörelse och modiga politiska beslut för att få fart på tillväxten, säger Mats Andersson, regionchef för Svenskt Näringsliv Västerbotten.
– En stor del av osäkerheten för företagen beror på situationen i Europa, som tappar mark gentemot USA och Kina. Det drabbar i sin tur ofrånkomligen Sverige som är ett exportberoende land och beroende av en stabil efterfrågan från Europa, fortsätter han.
Även om företagen i Västerbotten inför de kommande 12 månaderna är mer optimistiska än genomsnittet för riket ligger nivån under det historiska genomsnittet för länet när det gäller försäljningsvolym och investeringar.
– Detta beror inte minst på att vi har en geopolitisk osäkerhet med risk för handelskrig. Det bidrar naturligtvis till att många företag blir försiktiga och exempelvis avvaktar investeringsbeslut, avslutar Mats Andersson.